Ajakeskuse Wittenstein restoranikorruse galeriis avati uus aasta 20. sajandi II poole maailma tuntuima dokumentalisti Martin Parr‘i (Magnum) fotonäitusega “Toona”: Balti riigid ja Venemaa 1990. aastate üleminekuajastul. Martin Parr on autor, kelle näitusegeograafia hõlmab enamiku Euroopa riikide ja pea kõiki maailma prominentsemaid galeriisid. Tema töid on ostnud säärased institutsioonid nagu New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseum, Victoria & Alberti Muuseum Londonis ja Arts Council of Great Britain. Parr kuulub maailmakuulsa sõltumatu fotoagentuuri MAGNUM kesksete dokumentalistide hulka, aastatel 2013-2017 oli ta selle agentuuri president.
Aastatel 1990-1992 oli Parr professoriks Helsingi Kunsttööstuslikus Ülikoolis (TAIK). Ta kasutas oma uut asukohta muuhulgas ka stardipakuna selleks, et uurida Balti riike ja Venemaad. Nõukogude Liit oli siis lagunemas ja kommunism oli leidmas oma kiiret lõppu – just sellel pöördelisel ajal valmisid näitusel eksponeeritud tööd. Pildid Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaast paistavad silma peamiselt nende tarbimisveidrustega, mis siinmail vana hea Inglismaa fotograafile veider ja kummaline tundub. Selleks hilise sotsialismi tarbimismaailma omapäraks on muidugi tühjad letid, lõputud järjekorrad, nõutud pilgud ja hirm millestki ilma jääda. Parr jälgib teraselt toidunõude spetsiifiliselt arhailist, isegi anakronistlikku disaini, veidraid toidukooslusi ja siin maailmas uudsete kiirtoidurestoranide patoloogiliselt ekstaatilist ületähtsustamisest. Kõik see kokku moodustab veenva ent praegusest jahmatavalt erineva sürrealistliku paralleelmaailma.
Kuigi näitusel esindatud fotode tegemisest on möödas ligi 30 aastat ning pildid näivad pärit olevat hoopis teistsugusest ajastust, on selle maailma taaskülastamine ometi äraütlemata põnev.
Kõrgema Kunstikooli Pallas taaslooja ja rektor – galerii Noorus asutaja Vallo Nuust kommenteerib nähaolevat nõnda: “Kaheksakümnendate lõpus sai mitu põlvkonda eestlasi ühtäkki teada, et maailma äär ei asu Tallinna sadamas. Martin Parri “Toona 1990-1992” on nendele põlvkondadele kindlasti palju enamat, kui näitus. See viib meid tagasi sinna, kuhu me minna ei taha, tuletades samas meelde, et seal olemata poleks me täna “siin ja praegu”. Neile aga, kes seal olnud pole, soovitan – käige Parri vahendusel seal ära, saate kogemuse võrra rikkamaks.”
Nostalgilise fotonäitusega saab Ajakeskuse Wittenstein restoranikorrusel tutvuda märtsi lõpuni. Külastamisvõimalus K, N, P kl 11-18 ja R, L kl 11- 21.
Lisainfo
Ründo Mülts
SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
56682165